Data z Českého panelového šetření domácností (Czech Household Panel Survey, CHPS) jsou dostupná v Českém sociálněvědním datovém archivu (ČSDA) v katalogu Dataverse. Ve speciálně vytvořené sekci CHPS v rámci Dataverse lze najít data z následujících vln:
- České panelové šetření domácností, 1. vlna (2015) – v českém a anglickém jazyce
- České panelové šetření domácností, 2. vlna (2016) – v českém a anglickém jazyce
- České panelové šetření domácností, 3. vlna (2017) – v českém a anglickém jazyce
- České panelové šetření domácností, 4. vlna (2018) – v českém a anglickém jazyce
- České panelové šetření domácností, 5. vlna (2019) – v českém jazyce
- České panelové šetření domácností, ad hoc covid-19 výzkum 2020 – v českém jazyce
- České panelové šetření domácností, ad hoc covid-19 výzkum 2021 – v českém jazyce
Na konci roku 2025 budou k dispozici data z šesté vlny CHPS z let 2023 a 2024.
Jak nalézt data, která potřebuji?
V katalogu Dataverse je speciální sekce CHPS, která obsahuje různé typy dat. V horní liště lze nalézt základní rozdělení typů dat CHPS. Dotazníková data za domácnosti a za jednotlivé respondenty lze najít v záložce „CHPS hlavní soubory (main files)“, data ze speciálního dotazníku, který zjišťoval denní režim respondentů, naleznete v záložce „CHPS časové snímky (time-use diaries)“, data z výsledků jednotlivých pokusů o kontakt s panelovými domácnostmi naleznete v záložce „CHPS kontaktní formuláře (contact forms)“, data se základními údaji o tazatelích naleznete v záložce „CHPS tazatelé (interviewers)“.

V bočním panelu speciální sekce CHPS můžete najít záložku „Series Name“, s jejíž pomocí můžete filtrovat podle vlny CHPS. Můžete si tak vyfiltrovat například materiály pouze z první vlny výzkumu. Dále se dá v bočním panelu filtrovat podle jazyka (materiály jsou pro některé vlny dostupné v češtině nebo angličtině), případně podle typu souboru, který hledáme (data, dokumentace, přehled proměnných…).

Co obsahují datové záznamy v katalogu?
Pokud si rozkliknete konkrétní stránku katalogu, objeví se několik možností, kam lze dále pokračovat. V záložce „Files“ můžete najít konkrétní materiály ke stažení, například data, seznamy proměnných, dokumentaci k datům, dotazníky a další nástroje ke sběru dat, zvací emaily a skripty, které sloužily k přípravě datového souboru (např. ke generování post-stratifikačních vah).

V záložce „Metadata“ jsou základní charakteristiky sběru dat a datového souboru. Konkrétnější informace se ukáží, pokud rozkliknete záložku „Social Science and Humanities Metadata“. Lze zde najít například informace o obsahu dotazníku, o způsobu rekrutace respondentů, o způsobu vážení dat, o návratnosti atd.

Co dělat, když si chci stáhnout data?
V případě, že si chcete data stáhnout do svého zařízení, je třeba se registrovat. Podmínky použití dat se ukáží při každém pokusu o stažení dat. Důležitou podmínkou publikování výsledků za použití poskytnutých dat je přesná citace zdroje, tedy depozitora datového souboru a ČSDA.
Pokud máte problémy s registrací/přihlášením nebo stahováním dat, zkuste nalézt řešení zde, případně, prosím, kontaktujte ČSDA na emailové adrese archiv@soc.cas.cz.