Panelové sídliště: dobré místo k životu? Napoví 6. ročník CHPS

Panelová sídliště začala v Československu vznikat od 60. let 20. století jako způsob řešení akutní bytové krize. Post-socialistická sídliště si vysloužila mnohá odsouzení, přesto zůstávají i nyní přijatelným bydlením pro střední třídu. Nenastoupila cestu k devastaci a ghettoizaci jako podobné lokality v západní Evropě (Špaček, 2012). Post-socialistická sídliště si ve většině případů udržují svojí sociální kohezi a procházejí procesy revitalizace a humanizace (Šimáček et al., 2015).

Kolik lidí v současnosti bydlí na panelových sídlištích? Liší se nějak od obyvatel jiných typů zástavby? Co si o lokalitě svého bydlení myslí? Jak se liší vnímání panelových sídliště mezi kraji? I na to se budou moci zaměřit výzkumníci díky nejnovějším datům z výzkumu Proměny české společnosti (České panelové šetření domácností, CHPS), a to z šestého ročníku z let 2023 až 2024, který byl financován z projektu SYRI (Národní institut pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik). V textu níže přinášíme první stručné závěry, které budou dále podrobněji rozvíjet výzkumníci ze Sociologického ústavu AV ČR a dalších institucí.

 

České panelové šetření domácností: jaká data jsou dostupná a jaká se připravují?

Data z šestého ročníku výzkumu CHPS nyní slouží k analýzám vědcům z projektu SYRI, pro další zájemce budou dostupná po skončení projektu, a to od začátku roku 2026. V Českém sociálněvědním datovém archivu jsou ale již nyní volně dostupná data ze všech dosavadních pěti ročníků CHPS, které proběhly mezi lety 2015 až 2019 (je možné si je stáhnout v datovém katalogu ČSDA). A brzy k nim přibydou data také ze dvou menších sběrů v letech 2020 a 2021, které se zabývaly reakcí českých domácností na pandemii covid-19.

Šestý ročník výzkumu CHPS se nověji zaměřuje více na prostorové charakteristiky bydlení, ale téma bydlení představovalo jeden ze základních pilířů výzkumu CHPS už od jeho počátku. Zveřejněné datové soubory z prvních pěti vln obsahují řadu údajů o bydlení zúčastněných domácností (charakteristiky jako materiál, obytná plocha, počet pokojů, dále spokojenost s různými aspekty bydlení nebo preference vlastnického versus nájemního bydlení). Stejně tak poskytují zveřejněné soubory řadu cenných informací o hospodaření domácností, zdraví a životním stylu, práci a péči o děti nebo občanských postojích. Velkou předností výzkumu CHPS je, že kombinuje objektivní charakteristiky (k nimž existují i jiné datové zdroje, například Sčítání lidu, domů a bytů) s postojovou perspektivou i informacemi o minulosti respondentů.

Sběr poslední, šesté, vlny výzkumu probíhal od srpna 2023 do února 2024 a zapojilo se do ní téměř 3300 domácností z celé České republiky. Data jsou výjimečná opakovaným dotazováním stejných domácností, a to již od roku 2015. Díky dlouhodobému sledování stejných domácností je možné zkoumat dopady nejrůznějších změn v životě jednotlivců i efekty společenských a ekonomických trendů.

 

Kdo bydlí v „panelácích“?

Na panelových sídlištích žije významná část české populace. Dle výsledků šestého ročníku CHPS (2023–2024) bydlí na panelových sídlištích přibližně 28 % českých domácností. V bytových domech mimo panelová sídliště pak bydlí 26 % a v rodinných domech 46 % českých domácností.

Tento podíl se významně liší dle regionů – nejvíce domácností bydlí v „panelácích“ v Praze (43 %), Ústeckém (44 %) a Moravskoslezském kraji (41 %). Naopak nejméně lidí bydlí na panelových sídlištích v Kraji Vysočina (12 %), který je nejméně urbanizovaným krajem v ČR.

Vzdělanostní a třídní struktura obyvatel panelových sídlišť se zásadně neliší od zbytku populace. Například vysokoškolské vzdělání má 15 % obyvatel sídlišť, v celé populaci ČR to je 16 %. Ze všech obyvatel sídlišť pracuje nebo pracovalo v nekvalifikovaných manuálních zaměstnáních 17 % osob, v rodinných domech to je 16 %. Na panelových sídlištích bydlí mírně více pracujících (54 % versus 51 % v rodinných domech) a méně starobních důchodců (22 % versus 26 % v rodinných domech).

Ne všechna panelová sídliště v Česku si ale udržela pozici sociálně integrované zástavby. „Nejtypičtějším příkladem tohoto selhání je sídliště Janov v Litvínově,“ upozorňuje Josef Bernard z oddělení Lokální a regionální studia Sociologického ústavu AV ČR, který se rovněž podílí na projektu SYRI.

Procento domácností žijících na panelových sídlištních (CHPS 6. ročník, 2023-2024)
Zdroj: CHPS 6. ročník (2023–2024)

 

Jak hodnotí panelová sídliště jejich obyvatelé?

Šestý ročník výzkumu CHPS poskytuje navíc unikátní pohled na vnímání jednotlivých lokalit bydlení. Přibližně tři desetiny (30 %) domácností žijících na panelových sídlištích se domnívají, že lokalita jejich bydlení má velmi dobrou pověst (lokalitou se přitom myslí okolí bydliště do přibližně 15 minut chůze). Mezi domácnostmi z rodinných domů převládá toto pozitivní hodnocení výrazně častěji – jako místo s velmi dobrou pověstí vnímá lokalitu svého bydlení polovina (50 %) domácností z rodinných domů.

Obyvatelé sídlišť a rodinných domů se ale již mnohem méně liší v tom, zda považují lokalitu svého bydlení za atraktivní pro samotné obyvatele ve srovnání s jinými místy. Podle více než čtvrtiny (27 %) domácností z panelových sídlišť je lokalita jejich bydlení velmi atraktivní. Mezi domácnostmi z rodinných domů si to myslí třetina (32 %). Lidem z panelových domů se tak méně často jeví, že lokalita jejich bydlení má dobrou pověst, ale za velmi atraktivní pro žití ji považují téměř stejně tak často jako lidé z rodinných domů. Sídliště tedy mohou být znevýhodněna svou pověstí, ale z hlediska atraktivity pro obyvatele si nevedou výrazněji hůře než jiné typy lokalit.

Procento obyvatel panelových sídlišť považujících lokalitu za atraktivní (CHPS 6. ročník, 2023-2024)
zdroj: CHPS 6. ročník (2023–2024)

 

V pověsti a atraktivitě panelových sídlišť jako lokality bydlení jsou výrazné rozdíly mezi kraji. V moravských regionech vnímají lidé lepší pověst panelových sídlišť než ve zbytku ČR. V Jihomoravském a Olomouckém kraji si pověst sídliště pochvaluje jako velmi dobrou kolem 40 % jejich obyvatel. A z hlediska atraktivity pro obyvatele panelová sídliště dokonce v těchto krajích překonala rodinné domy. Naopak v západočeských regionech jsou „paneláky“ svými obyvateli hodnoceny o poznání hůře – v Karlovarském kraji pouze 18 % obyvatel považuje svoje panelové sídliště za místo s velmi dobrou pověstí. V případě rodinných domů nebyly pozorovány podobné výrazné regionální rozdíly v pověsti a atraktivitě lokality bydlení.

Pouze minimum respondentů se o svém bydlišti vyjádřilo výrazně negativně. Jako velmi špatnou zhodnotilo pověst svého bydliště 1 % domácností, stejné procento popisovalo lokalitu svého bydlení jako velmi neatraktivní.

 

Mají „paneláky“ budoucnost?

Data z šestého ročníku Českého panelového šetření domácností přinášejí dva základní závěry. Zaprvé, panelová sídliště si v Česku udržují rozmanitou sociální skladbu. Zadruhé, ač mohou mít panelová sídliště horší pověst než jiné typy zástavby, jejich obyvatele je často považují za velmi atraktivní místo k životu – jen o něco méně často, než je to u obyvatel rodinných domů. Roli zde pravděpodobně hrají procesy revitalizace a humanizace sídlišť, které v minulých dekádách probíhaly. Jak upozorňuje Špaček (2012), o další budoucnosti sídlišť rozhodne několik faktorů, přičemž vedle technického stavu budov a regenerace sídlišť jmenuje také situaci na trhu s bydlením, vztah obyvatel k místu a stigmatizování konkrétních lokalit.

 

Metodologie

K analýze jsme použili soubor respondentů šestého ročníku CHPS (sběr dat v letech 2023 až 2024), kteří odpověděli na dotazník za domácnost (N=3297). Respondenti byli dotazování osobně (CAPI, N=1711), tak skrze web (CAWI, N=1586). V dotazníku bylo zjišťováno, v jakém typu zástavby domácnosti v současnosti žije. Rozlišovány byly možnosti: panelové sídliště, bytový dům (mimo panelová sídliště), rodinný dům (řadový nebo samostatně stojící) a jiné (např. ubytovna). V této analýze se zabýváme pouze srovnáním domácností z panelových sídlišť a rodinných domů.

Otázka měřící názor respondentů na pověst a atraktivitu lokality zněla: „Jak byste charakterizoval(a) okolí současného bydliště Vaší domácnosti, tedy přibližně oblast do 15 minut chůze? A) Bezpečnost, b) Pověst lokality, c) Atraktivita pro obyvatele v porovnání s jinými místy“. Respondenti vybírali odpověď na sedmibodové stupnici od „1 = Velmi dobrá“ po „7 = Velmi špatná“. Ve výše uvedené analýze pracujeme s respondenty, kteří zvolili odpověď „velmi dobrá“ (rozložení respondentů je výrazně šikmé směrem k pozitivním odpovědím), a zabýváme se druhou a třetí hodnocenou charakteristikou bydlení. K analýze byly použity post-stratifikační váhy pro domácnosti.

Data jsou získána z výběrového šetření, v němž byl dotazován reprezentativní vzorek českých domácností. Statistická odchylka u výsledků se u souboru 3 300 domácností pohybuje přibližně mezi +/- 1. p. b. u jevů s malou četnosti a +/- 1,7 p. b. u jevů s vyšší četností.

Zdroje

Šimáček, P., Szczyrba, Z., Andráško, I., & Kunc, J. (2015). Twenty-five years of humanising post-socialist housing estates: From quantitative needs to qualitative requirements. Geographia Polonica, 88(4), 649–668.

Špaček, O. (2012). Česká panelová sídliště: faktory stability a budoucího vývoje. Sociologický časopis/Czech Sociological Review, 48(05), 965–988.